Zásadní monografická práce o dějinách Protektorátu vyšla poprvé česky v roce 1999. Pro současné vydání ji autor podstatně přepracoval, doplnil o cca sto rukopisných stránek, v nichž zohlednil vývoj poznání dané problematiky až do současnosti a v některých dílčích aspektech korigoval své závěry.
Profesor Detlef Brandes, známý a všeobecně uznávaný německý historik specializující se mj. na česko-německé vztahy ve 20. století, zachycuje ve své práci kompletní dějiny tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Na základě podrobného studia jak českých, tak německých pramenů podává faktograficky bohatou syntézu německé okupační politiky, české kolaborace a odboje, jakož i všech stránek veřejného života v Čechách a na Moravě v letech 1939–1945. Oč zdrženlivější je ve svých explicitních hodnoceních, o to více promlouvají uváděná fakta. Monografický charakter práce, jakož i šíře a hloubka zpracování dané tematiky nemá obdoby v české ani německé literatuře. Pro svou mimořádnou objektivitu je ceněna německými i českými historiky a jako základní dílo zůstává nepřekonána. Tento její význam podtrhuje i autorův mimořádný přínos pro současné, tj. třetí české vydání díla.
Německý historik Detlef Brandes (1941) je znalcem dějin střední Evropy, Protektorátu Čechy a Morava, dějin Němců ve střední Evropě, a zejména česko-německých vztahů. Do svého odchodu do penze v roce 2008 působil na Univerzitě Heinricha Heineho v Düsseldorfu, kde vedl Institut pro kulturu a dějiny Němců ve východní Evropě. Je členem vědecké rady Collegia Bohemica, zaměřujícího se na kulturní dědictví, které v českých zemích vytvářeli německy mluvící obyvatelé. V češtině mu vyšla řada prací, vedle prvního vydání Češi pod německým protektorátem (1999) to byla Cesta k vyhnání. Plány a rozhodnutí o „transferu“ Němců z Československa a Polska (2002), Exil v Londýně 1939–1943. Velká Británie a její spojenci Československo, Polsko a Jugoslávie mezi Mnichovem a Teheránem (2003), Sudetští Němci v krizovém roce 1938 (2012) a Germanizovat a vysídlit. Nacistická národnostní politika v českých zemích (2015).
Brandesova kniha představuje nepochybně jedno z největších děl zahraniční historiografie zabývající se českými dějinami a také dodnes platný přínos pro studium dějin protektorátu. Je projevem historiografie nezatížené žádnými politickými či národními zájmy, záměry a hledisky, neomezované ve svých tázáních a odpovědích mimovědeckými ohledy.
Jan Dobeš, Lidové noviny
Cenným příkladem toho, jak se současná německá historiografie vyrovnává s obtížnými úseky našich společných dějin, je kniha Detlefa Brandese Češi pod německým protektorátem.
Václav Holanec, Týden
Dílo … je pro svou objektivitu, rozsah i hloubku záběru ceněno u nás i v Německu a zůstává zatím nepřekonáno.
Tomáš Kafka, Respekt
Brandesova kniha je přínosná v mnoha směrech. Historikům je díky ní umožněno zařadit český odboj do celoevropského kontextu a vrhá nové světlo také na kolaboraci. Popisuje do detailů německou okupační politiku a reakce, které vyvolala napříč obyvatelstvem. Jedná se o prvotřídní práci hodnou následování.
Stanley Z. Pech, Slavic Review
Touto knihou zaplnil autor mezeru v historiografických publikacích věnujících se tomuto tématu.
Gert Robel, Politische Studien