Svazek reportáží světoznámého britského historika, politologa a publicisty představuje jedinečné zachycení převratných událostí roku 1989, tak jak postupně zasáhly čtyři středoevropské komunistické režimy včetně tehdejšího Československa. Autor se přitom soustřeďuje na klíčové události daného historického okamžiku v podobě červnových voleb v Polsku a pohřbu Imreho Nagye v Maďarsku a listopadového pádu berlínské zdi a „sametové revoluce“ v Československu, jimž byl osobně přítomen, a se svou charakteristickou erudicí, osobní angažovaností i jemným humorem podává nezapomenutelné svědectví o revoluční proměně, jež definitivně změnila tvář střední a východní Evropy.
V nakladatelství PROSTOR kniha vychází ve třetím vydání u příležitosti třicátého výročí sametové revoluce s novým autorovým doslovem – esejem, v němž rozebírá stav střední Evropy tři desetiletí po pádu komunismu a zamýšlí se nad příčinami rozdělení společnosti a krize důvěry v liberální demokracii.
Timothy Garton Ash (1955), britský historik a spisovatel, je profesorem evropských studií na Oxfordu a působí rovněž na Stanfordu ve Spojených státech. Svými esejemi pravidelně přispívá do magazínu The New York Review of Books a do Guardianu píše sloupky o současných mezinárodních událostech. Česky vyšly jeho knihy Svobodný svět (2006), úvaha nad krizí Západu, rozděleného postojem k válce v Iráku, a nad variantami dalšího vývoje v západní společnosti, Dějiny přítomnosti. Eseje, črty a zprávy z Evropy devadesátých let (2003) a Svazek (1998), k jehož napsání ho inspirovalo seznámení s jeho osobními záznamy z archivu východoněmecké státní bezpečnosti. Jeho nejpřekládanější knihou, a to celkem do dvaceti jazyků, se stal Rok zázraků. Časopis Time ho zařadil v roce 2005 mezi sto nejvlivnějších lidí světa.
Ocitl-li se kdy novinář v pravý čas na pravém místě, byl to nepochybně případ Timothyho Gartona Ashe a střední Evropy roku 1989. … Díky němu mohou nyní i čtenáři sledovat tyto přelomové události, jako by byli jejich přímými účastníky.
Financial Times
Garton Ash byl zaujatým pozorovatelem a chvílemi bezmála spoluaktérem revolucí, jež zasáhly region střední a východní Evropy. Jako znalec kontextu, předních osobností a převládajících politických a intelektuálních proudů popisuje a interpretuje dramatické události roku 1989 s jistotou a šarmem, jež nemají u ostatních západních komentátorů obdobu.
Foreign Affairs
Jeden z nejbrilantnějších a nejinspirativnějších vykladačů moderní východní Evropy – nejen pro úžasnou živost vyprávění, ale také díky vhledu do spleti vzpomínek, tradic a národních konfliktů, z nichž tyto výjimečné události vzešly.
The Times