„Dva roky předtím, než otec odešel z domova, řekl mojí matce, že jsem velmi ošklivá,“ zahajuje své vyprávění Giovanna, hlavní hrdinka románu Prolhaný život dospělých světoznámé spisovatelky Eleny Ferrante. Autorka ságy Geniální přítelkyně přichází s novým podmanivým vyprávěním o cestě z dětství do dospělosti. Giovanna, procházející během dospívání zásadní duševní proměnou, vzpomíná, jak zničující vliv na ni měla otcova příkrá slova, jež zaslechla ve dvanácti letech. Slova o to horší, že její údajná ošklivost měla co dělat s tím, že se začíná podobat otcově sestře Vittorii. Záhadné ženě, o níž matka nemluvila nikdy a otec pouze se znechucením. Giovanna si klade otázky, jimiž se dříve neměla důvod zabývat. Postupně zjišťuje, že její intelektuálně založení a kultivovaní rodiče, jejichž soužití působí navenek idylicky, mají co skrývat. Když se ptá, proč se nikdy nesetkala s rodinou svého otce, místo upřímných odpovědí se setkává s vykrucováním, lží a přetvářkou. Klíčovou v jejím odcizení se stává právě teta Vittoria, přímočará a složitá osobnost žijící ve špinavé dělnické čtvrti, na tom nejspodnějším dnu Neapole. Giovanna se zmítá mezi dvojí tváří města – bohatou, s vybranými způsoby a maskou kultivovanosti, a chudou, divokou a vulgární.
Ferrante rozehrává další magický příběh bolestného dospívání a hledání kořenů a vlastní identity, tentokrát v Neapoli 90. let minulého století.
Italské vydání Prolhaného života dospělých doma vzbudilo senzaci a během necelého roku se ho prodalo čtvrt milionu výtisků. Román byl přeložen do 35 jazyků, v produkci Netflixu a společnosti Fandango vzniká jeho seriálová adaptace.
Elena Ferrante, publikující od svého prvního románu Tíživá láska (česky PROSTOR 2018) pod tímto pseudonymem, se proslavila po celém světě především tetralogií Geniální přítelkyně (česky PROSTOR 2016–2018). Ohromující úspěch ságy dal podnět k pátrání nejednoho investigativního novináře po autorčině identitě, která však dosud nebyla odhalena.
Ať už je Elena Ferrante kdokoli, v současnosti je kritikou řazena mezi nejvýznamnější žijící italské autory a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Síla jejího vypravěčského umění spočívá v autenticitě, s níž nahlíží ženské osudy, a v mnohovrstevnatosti hrdinek. Téma žen, které se snaží zorientovat ve vlastní minulosti a najít sebe samé skrze pochopení a narovnání vztahů se svými blízkými, se objevuje ve většině autorčiných próz. Kromě již jmenovaných také v románech Dny opuštění (PROSTOR 2019) a Temná dcera (PROSTOR 2019). Dílo Temná dcera je tematikou propojené s krátkým napínavým příběhem pro děti Pláž v noci (PROSTOR 2019), v němž Ferrante rozvinula motiv ztracené panenky. V letošním roce se čeští čtenáři mohli seznámit s ilustrovaným souborem esejů Příležitostné nápady (PROSTOR 2020), které autorka psala po dobu jednoho roku na žádost deníku The Guardian.
Televize HBO odvysílala v roce 2018 osmidílný seriál natočený podle prvního dílu tetralogie Geniální přítelkyně, v roce 2020 uvedla druhou řadu a v následujících letech připraví také další díly. Rovněž romány Tíživá láska a Dny opuštění se dočkaly filmového zpracování.
Ferrante znovu dokazuje, jak mistrně umí čtenáře vtáhnout do mysli dospívající dívky a osvětlit, že všechno, co zvnějšku působí iracionálně – změny nálad, mlčení, žárlivost, strach, slzy a vztek –, má ve skutečnosti svou přesnou logiku a opodstatnění. Tom Kington, THE TIMES
Giovanna chce být přesně taková, jakou by si ji rodiče přáli mít. Chce být naprosto bezchybná. Ale brzy jí dojde, že svět dospělých je falešný. A že velcí sice zakazují malým lhát, ale sami ve lžích vězí až po krk.
Lucia Esposito, LIBERO
Tento vývojový román, v němž klíčem k bezděčné přeměně hlavní hrdinky Giovanny z dítěte v dospělou ženu je deziluze, funguje především díky hluboké psychologii postav a věrohodnosti autorčiných popisů.
Aliénor Debrocq, L’ECHO
Velkolepý román, hutný a komplexní, jenž nás nejprve pohltí svou omamnou hloubkou, aby nás o něco bohatší vrátil zpět do reality.
Gloria M. Ghioni, CRITTICA LETTERARIA