Kniha Evropa, náš domov představuje osobně laděného průvodce po dějinách našeho kontinentu v posledním více než půlstoletí. Je nabitá fakty, bezprostředními zážitky i empatickými pohledy na proměňující se svět evropské liberální demokracie. Příběh moderní Evropy se tu rodí z rozvalin druhé světové války, sleduje rozmach západní části kontinentu i boj obyvatel sovětského bloku za svobodu a lidskou důstojnost. A také společné roky, které následovaly: transformaci postkomunistického světa, tragédii rozpadu Jugoslávie, rozšíření Evropské unie, finanční krizi, migrační dramata, ruský vpád na Ukrajinu.
Autorovo líčení je objektivní i hluboce osobní zároveň. Není to dáno pouze jeho spisovatelským nadáním a odbornou erudicí. Evropu začal poznávat na vlastní kůži už jako teenager a nikdy s jejím objevováním nepřestal. Setkával se přitom s tvůrci osudů kontinentu i s lidmi, kteří si v mlýnici dějin jen s vypětím sil dokážou uhájit osud vlastní. Právě proto, že tématem Timothyho Gartona Ashe jsou ti i oni, je kniha tolik poutavá a tak důležitá.
Práce Evropa, náš domov byla přeložena již do dvaceti jazyků a oceňují ji nejen laičtí čtenáři, ale také odborníci. Historik Timothy Snyder, mimochodem doktorand Gartona Ashe z Oxfordu, ji nazval „správnou knihou napsanou ve správnou chvíli“, spisovatel John le Carré ji zase vyzdvihuje jako skvěle formulovaný portrét historických zrad i kompromisů. A přiléhavě zní metafora, jejíž autorkou je historička a politoložka Lea Ypiová z London School of Economics: kniha je podle ní milostným dopisem Evropě, v němž víří vzpomínky, politické analýzy i společenská kritika a který zrcadlí budoucnost kontinentu pronásledovaného vlastní minulostí.
Britský historik, spisovatel a esejista Timothy Garton Ash (1955) je profesorem evropských studií na Oxfordské univerzitě, působí též v Hooverově institutu Stanfordovy univerzity. Jeho sloupky psané pro deník The Guardian přetiskuje řada dalších médií, přispívá do The New York Revue of Books a řadu let byl zahraničním redaktorem týdeníku The Spectator. Patří k předním znalcům moderních evropských dějin, zejména dějin střední Evropy, a mezi nejdůležitější veřejné intelektuály současnosti. Na vlastní oči zažil pád komunismu ve střední a východní Evropě, s mnoha jeho protagonisty byl v blízkém kontaktu. Prezident Václav Havel mu v roce 2003 udělil medaili Za zásluhy, časopis Time ho v roce 2006 zařadil mezi stovku nejvlivnějších světových osobností a v roce 2017 získal evropskou Cenu Karla Velikého.
Garton Ash je autorem deseti titulů přeložených do mnoha jazyků. Česky vyšly jeho knihy Rok zázraků (PROSTOR 1991), Středoevropan volbou (1992), Svazek – osobní příběh (1998), Dějiny přítomnosti. Eseje, črty a zprávy z Evropy devadesátých let (2003) a Svobodný svět. Amerika, Evropa a budoucnost Západu (2006).