Kniha zkoumá, proč je podmíněný trest odnětí svobody, navzdory kritice a obavám z nespravedlnosti, tak často využívaným nástrojem soudů. Autorský tým pod vedením Jakuba Drápala přináší nový pohled na problematiku a klade důraz na potřebu reformy současné právní úpravy.
Publikace rozebírá historický vývoj podmíněného trestu a zasazuje jej do kontextu kriminologických teorií i právní praxe, přičemž čerpá z rozhovorů s třiceti soudkyněmi a soudci. Díky detailní analýze ukazuje, jak rozdílné může být rozhodování soudů v praxi oproti teoretickým principům, což vede k řadě paradoxů. Kniha propojuje pohledy práva a kriminologie a nabízí návrhy, jak problematiku podmíněných trestů upravit, aby lépe plnila svůj účel ve spravedlivém systému.
„Kniha, kterou držíte v ruce, je mimořádná. Tím, o čem je, tím, jak je zpracována, tím, co popisuje či spíše odhaluje, tím, jaký užitek může přinést a vlastně už přinesla.“
Josef Baxa, předseda Ústavního soudu ČR
„Jakub Drápal je v tom nejlepším slova smyslu troublemakerem české právní scény. Vždy kladl nepříjemné otázky a nebál se říkat, že král je nahý. V této knize si vzal na paškál českou právní teorii a praxi ve vztahu k podmíněnému trestu. Oceňuji, že se na něj dívá komplexně, že tak činí za pomoci spoluautorstva i právní praxe. Hlavní však je, že vedle analýzy problému přináší i návrhy řešení; jeho pohled je současně systémový a individualizující, neboť našim cílem v oblasti trestání by (spolu s uložením přiměřeného trestu) měla být zejména náprava konkrétního pachatele, abychom tak ochránili všechny potenciální budoucí oběti.“
Kateřina Šimáčková
„Musím přiznat, že řada postřehů a výsledků průzkumů v této knize mě i po pětatřicetileté praxi trestního soudce nejen překvapila, ale i změnila můj pohled na druh trestu, který tak často a do jisté míry rutinně ukládám.“
Libor Vávra, prezident Soudcovské unie ČR