Udělat si pořádek v hlavě není jednoduché. Kniha Martina Poliačika může být na této cestě užitečným průvodcem a pomocníkem
„Když si chceš uklidit v životě, musíš si nejdřív udělat pořádek v hlavě,“ píše Martin Poliačik na úvod knihy. Spolu s Lindou Lančovou připravili přehledného a názorného průvodce kritickým myšlením. V něm vám představí nástroje, jak třídit informace a účelně je používat. Naučí vás, jak postavit argument, jak se správně ptát, jak kritizovat nebo jak prezentovat své myšlenky. A jak dosáhnout toho, aby s vámi ostatní nejen souhlasili, ale hlavně aby pochopili vaše postoje a východiska.
Martin Poliačik vychází ze své dlouholeté praxe debatéra, konzultanta i politika. Také díky tomu kniha obsahuje množství názorných ukázek efektivně i neefektivně vedených rozhovorů a argumentačních výměn, infografiky a grafy i vtipné příklady ze života, které doprovázejí odbornější texty věnované dějinám kritického myšlení.
Přeložil Ondřej Mrázek.
„Znalostí všichni můžeme mít, kolik jen chceme. Je jich plný internet. Jenže samy o sobě nejsou k ničemu. Čím více jich máme, tím naléhavěji potřebujeme metodu, jak se v nich vyznat, jak odlišit užitečné informace od balastu, pravdu od omylu, omyl od lži. Je to úkol, na který už dnes nikdo nestačí bez přípravy – přestože si to mnozí namlouvají. Hlavní orientační pomůckou v džungli dnešního složitého světa je kritické myšlení. Nikdo je neovládá sám od sebe. Každý se mu ale může naučit. Tahle kniha je výborným úvodem, který vás zavede překvapivě daleko od běžných omylů a předsudků. Trpíme jimi všichni, a kdo si myslí, že ne, ten zpravidla nejvíc.“
Petr Koubský, redaktor Deníku N
O autorech:
Martin Poliačik studoval systematickou filozofii na Trnavské univerzitě. Jeho cesta ke kritickému myšlení je spjatá se Slovenskou debatní asociací, v níž od roku 1996 působil postupně jako debatér, rozhodčí a mezinárodní trenér a kterou tři roky vedl jako výkonný ředitel. Deset let byl aktivním slovenským a evropským politikem. Je doktorandem na Univerzitě sv. Cyrila a Metoda v Trnavě a společně s manželkou Hanou se věnuje podnikání, lektorské a konzultantské praxi. Působí jako konzultant v Akademii kritického myšlení a s individuálními klienty a klientkami pracuje na zlepšování jejich komunikačních, prezentačních a rozhodovacích schopností. V současnosti pracuje jako zástupce ředitelky ukrajinské pobočky organizace GLOBSEC v Kyjevě.
Linda Lančová studuje psychologii na Univerzitě Komenského v Bratislavě. V rámci studia zkoumá vztah kritického myšlení a zpracování nových informací, respektive odolnosti vůči persvazi. Pracuje v Akademii kritického myšlení a dalším výzkumem a studiem chce nacházet, změřit a potvrdit konkrétní metody rozvoje kritického myšlení. Dodnes drží rekord ve vědomostní soutěži RTVS Co já vím.